W dniach 9-11 czerwca 2017 roku w Szklarskiej Porębie odbyło się pierwsze z serii sympozjów organizowanych przez PUPIL Instytut Żywienia Zwierząt – naszą samodzielną jednostkę badawczą.
Sympozjum zgromadziło naukowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej, specjalistów od żywienia zwierząt, behawiorystów, a także handlowców i hodowców psów.
Tematyka wygłoszonych wykładów dotyczyła różnorodnych aspektów zdrowia, dobrego samopoczucia i kondycji psów i kotów oraz ich żywienia w sposób zapewniający zwierzęciu jak najlepsze funkcjonowanie jego organizmu przez jak najdłuższe życie.
Wśród najważniejszych wystąpień wymienić należy:
– Niezwykle interesujący wykład, w szczegółowy sposób obrazujący stan obecnej naukowej wiedzy na temat chorób serca u zwierząt domowych, ich diagnostyki i leczenia, wygłoszony przez największy naukowy autorytet w tej dziedzinie, prof. dr hab. Urszulę Pasławską.
– Wykład dr Agnieszki Kurosad na temat „Żywienia psów w chorobach serca”. Intuicyjnie wszyscy domyślamy się, że chore zwierzę powinno być przez nas karmione w jakiś specjalny sposób. Dobrze jest jednak móc pozyskać konkretną wiedzę na temat żywieniowych potrzeb naszych chorych, starszych czy niedomagających pupili. Dr Kurosad szczegółowo przedstawiła w swojej prelekcji, jak powinna być zbilansowana optymalna dieta dla zwierząt chorych kardiologicznie, jakie składniki są w tej diecie pożądane, a jakie niewskazane.
Celem odpowiedniej diety jest utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji przez jak najdłuższy okres jego życia. Jest to maksyma , którą kieruje się firma PUPIL Foods opracowując receptury swoich produktów. Składniki karmy są starannie dobierane w taki sposób, by zapewnić każdemu pupilowi jak najdłuższe życie w zdrowiu i dobrej kondycji, w komforcie dobrego samopoczucia, co jest dużo ważniejsze niż spektakularne krótkotrwałe podniesienie wydolności albo efektowny chwilowy połysk sierści, czym często reklamują swoje produkty inni producenci.
– Wykład dr Roberta Pasławskiego o „postępowaniu w przypadkach nagłych zachorowań u psów”. Prelegent podał wiele praktycznych rad z zakresu pierwszej pomocy niesionej zwierzęciu w nagłych przypadkach. We wstępie do swego wykładu dr Pasławski słusznie zauważył, że „dla zwierząt pogotowiem ratunkowym, a często i szpitalnym oddziałem ratunkowym jest ich opiekun. Wydaje się więc właściwym, aby posiadał on przynajmniej podstawową wiedzę, jak zachować się i co robić, gdy pies ulegnie wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu”.
– Znana telewidzom TVP1 z popularnego programu „Psi psycholog”, lekarz weterynarii Agnieszka Janeczek, nie tylko z ogromną swobodą poprowadziła obrady, ale przede wszystkim, jako behawiorystka zajmująca się terapią zaburzeń zachowań zwierząt towarzyszących, podzieliła się swoją wiedzą z uczestnikami sympozjum podczas krótkiej prelekcji, ale przede wszystkim podczas przewidzianych programem, bezpośrednich rozmów z hodowcami, treserami i właścicielami psów.
Drugą częścią sympozjum był panel dyskusyjny z udziałem wszystkich prelegentów, który był okazją do zadawania szczegółowych pytań dotyczących wygłoszonych wykładów i tematów pokrewnych.